Najczęściej kupowane

Nowe produkty

Dostawcy

 • AppleStore
 • Shure Online Store
 • Krótka historia kolagenu Colway

  Krótka historia kolagenu Colway

  Krótka historia kolagenu Colway

  Od wieków ludzie marzyli o panaceum na zachowanie młodości na dłużej. Już w 1795 r. uwięziono słynnego alchemika, hrabiego Alessandro Cagliostro za to, że odkryty przez niego eliksir młodości … nie działał. XX i XXI wiek przyniosły nam jeszcze wiele takich „eliksirów”. Co kilka lat koncerny kosmetyczne ogłaszały w swych reklamach, że oto wynaleziono panaceum na starzenie się skóry.  

  Widoczne efekty odmłodzenia skóry i spłycenia zmarszczek osiąga się jedynie poprzez implamentację kolagenu lub embrioblastów – czyli komórek pierwotnej tkanki zarodkowej której zbudowane są wszystkie inne formy tkanki łącznej. Skutecznie działają zabiegi napinania zmarszczek np. botuliną,. Jest to metoda inwazyjna, kosztowna i wymagająca cyklicznych powtórzeń. Nie odkryto do tej pory magicznego kosmetyku eliminującego zmarszczki, a konsumenci są oszukiwani kolorowymi reklamami kosmetyków i zdjęciami modelek z wygładzonymi zmarszczkami za pomocą programów komputerowych. Zmarszczki powstają nieuchronnie, gdyż z wiekiem zanikają zdolności organizmu do syntezy kolagenu, białka podporowego, wytwarzanego przez fibroblasty, które tworząc siateczkę proteinową, m.in. wiąże w skórze wodę.

  Kolagen od dawna już pozyskiwano ze skór bydlęcych, lecz w tej postaci jest on biologicznie nieaktywny. Znany był także kolagen rybi, lecz nie zyskał on uznania w przemyśle kosmetycznym. Zachowanie przez kolagen trzeciorzędowy konformacji trójspiralnej poza organizmem uważano za trwale niemożliwe. Często wielkimi wynalazkami rządzi przypadek. Tak też było z przełomowym odkryciem polskiej biochemii. To w Polsce dopracowano metodę izolacji kolagenu ze skór rybich, w której przechodzi on do formy hydratu, nie tracąc struktury potrójnej helisy.

  Fragmenty z książki S.A. Batieczki ”Kolagen – nowa strategia zachowania zdrowia
  i przedłużenia młodości”:

  (…) Na przełomie 1985 i 1986 roku chemicy Pracowni Badań Spółdzielczości Rybackich w Gdyni: M.Skrodzki, A.Michniewicz i H.Kujawa dokonali niezwykłego wynalazku. Wyizolowali bezpośrednio ze skóry rybiej niezwiązane molekuły trzeciorzędowego kolagenu, które w trakcie procesu przeprowadzanego z pomocą kwasów organicznych wiązały cząsteczki wody, czyli hydratowały, co pozwalało niskorzędowemu kolagenowi zachować po raz pierwszy w dziejach stabilną konformację potrójnej helisy poza żywym organizmem w dowolnej praktycznie masie proteinowej. Jak pokazała przyszłość – tak uzyskany hydrat wystarczyło odpowiednio przefiltrować, aby stanowił on np. naturalny kosmetyk o wysokich walorach nawilżających i przeciwzmarszczkowych, doskonałą maść leczącą: oparzenia, odparzenia, odleżyny, drobne rany i otarcia, dermatozy, atopowe i uczuleniowe zmiany skórne i wiele innych schorzeń (…) (…) Hydrat tropokolagenu gdynian okazał się transepidermalny! Potrójne helisy kolagenu rybiego wraz z niewielką ilością reszt białkowych tworzyły naturalny żel, stabilizowany wiązaniami międzyspiralnymi i kowalencyjnymi. Graniczna temperatura stabilności tego żelu (nie pękania wiązań kolagenowych) zależna była od temperatury żerowania w naturze ryby – dawcy molekuł kolagenowych oraz od staranności procesu wytwórczego. Początkowo nie przekraczała ona kilkunastu stopni Celsjusza. Po zetknięciu się ze skórą ludzką, której ciepłota (ok. 37°C) natychmiast despiralizowała molekuły – tropokolagen dysymilował po pęknięciu wiązań na peptydy i wolne aminokwasy, które bez problemu (i niezwykle szybko) penetrowały naskórek. Następnie wzdłuż złogów keratynowych, drogą pozakomórkową docierały do źródeł powstawania cytokin, a niektóre jeszcze dalej, do okołofibroblastowych obszarów macierzy międzykomórkowej. To oznaczało stymulację fibroblastów do nadprodukcji kolagenu ustrojowego, co z kolei oznacza przełom w światowej kosmetologii substancyjnej! (…)

   

  Kolagen pozyskany metodą hydratacji, zachowuje swoją budowę przestrzenną i pełną biologiczną aktywność produktów jej rozpadu na styku z ludzką skórą. Transdermalność peptydów komponowanych przez bioinżynierię potwierdziły niebawem liczne badania. Proteiny takie, jak argirelina czy matrykiny zrobiły w kosmetologii zawrotną karierę. Polski wynalazek wyprzedził je o wiele lat, a peptydy kolagenowe – elementy 3-helisy kolagenowej pozostają jedynymi białkami wnikającymi do skóry właściwej, jakie całkowicie stworzyła natura.

  Różnice między polskim, rybim kolagenem a innymi spotykanymi w kosmetologii:

  • jako pierwszy specyfik na świecie potrafi nie tylko spowolnić, ale również zatrzymać na pewien czas proces powstawania w skórze nowych zmarszczek
  • jest transepidermalny i biologicznie aktywny
  • zachowuje konformację spiralną kolagenu; to białko żywe, tak samo jak w dniu połowu ryby – dawcy, nie jest jak hydrolizaty kolagenu „padliną peptydową”
  • nie jest to „padlina peptydowa” a białko żywe tak samo, jak w dniu połowu ryby – dawcy, zachowuje konformację spiralną kolagenu
  • jest to hydrat trzeciorzędowego kolagenu rybiego, a nie hydrolizat surowca łącznotkankowego bydła
  • stanowi gotowy, całkowicie organiczny produkt kosmetyczny, nie wymagający asysty dziesiątek związków chemicznych w składzie INCI
  • wykazuje dziesiątki skutecznych oddziaływań wykraczających daleko poza kosmetyczne

  Kolagen Naturalny Colway  to żywe biologicznie aktywne białko dążące do zespolenia się z włóknami białek ludzkich. To szansa na spełnienie się jednego z najstarszych marzeń ludzkości - zatrzymania młodości.

   

  Dodaj komentarz